Kulturni molk
Ključne besede:
druga svetovna vojna, Slovenija, okupacija, Komunistična partija Slovenija, kultura, kulturni molkPovzetek
Članek govori o problematiki umetniškega in znanstvenega ustviarjanja na okupiranem ozemlju Slovenije 1941-1945. Hkrati analizira pomen kulturnega molka, kakor ga je zapovedala OF, in ugotavlja v koliki meri so slovenski kulturni delavci sledili temu pozivu. Po osvoboditvi je nova oblast obračunala z grešniki in skušala izničiti rezultate njihovega dela. Avtor ocenjuje celotno dogajanje iz dveh zornih kotov. Oblast na okupiranem ozemlju je spodbujala ustvarjanje, kulturni delavci v OF pa so takemu delovanju nasprotovali in kritizirali kolege, ki so sodelovali z okupatorji in domačimi izdajalci na kulturniški sceni.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).