Ustanovitev Inštituta za zgodovino delavskega gibanja
Ključne besede:
Inštitut za zgodovino delavskega gibanja, zgodovinopisje, SlovenijaPovzetek
Ustanovitev Inštituta za zgodovino delavskega gibanja je potekala brez sodelovanja strokovne javnosti. Njegove naloge so bile prenesti težišče zgodovinskega raziskovanja na novejšo dobo in povečati vlogo marksistične znanosti v humanistiki, saj so komunistični ideologi poudarjali, da je proučevanje preteklosti preveč "klerikalno". Ustanovitev leta 1959 je sovpadala z zaostritvijo odnosov med oblastjo in univerzo v Ljubljani, zlasti Filozofsko fakulteto, kar je dalo Inštitutu svojevrsten politični pečat. Kmalu po ustanovitvi Inštituta so se morali partijski ideologi soočiti z dejstvom, da se mora podrejati predpisom, veljavnim za znanstvene ustanove, in da ne more biti le strokovni servis vladajoče stranke.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).