Prekmurje v viharju druge svetovne vojne
DOI:
https://doi.org/10.51663/pnz.64.1.29Ključne besede:
Prekmurje, madžarska okupacija, represija, Štefan Kovač, Prekmurska četaPovzetek
Prispevek se osredotoča na pregled dogajanja v Prekmurju v času druge svetovne vojne. Prekmurje je bilo od leta 1941 pa do leta 1944 praktično povsem odrezano od ostale Slovenije. Partizansko gibanje v Prekmurju je bilo v veliki meri odvisno od samega sebe in zato šibko. Nov zagon je dobilo jeseni 1944, ko je prišla po ukazu glavnega poveljstva NOV v Prekmurje prva partizanska bojna enota. Štela je 36 mož, a je bila kmalu potisnjena čez Muro. Zaradi izdajstva je bilo partizansko gibanje v Prekmurju ponovno oslabljeno. Konec januarja 1945 je bila sicer v Strehovcih oblikovana Prekmurska četa, ki pa se je zapletla v hude boje z okupatorjem in se razdelila na več skupin. Ob prihodu Rdeče armade v Prekmurje se je na tem območju nahajala le manjša skupina partizanov.
Literatura
Deželak Barič, Vida. Komunistična partija Slovenije in revolucionarno gibanje 1941–1943. Ljubljana: Inštitut za novejšo zgodovino, 2007.
Ferenc, Tone. Nekaj dokumentov o NOB v Prekmurju leta 1941. Borec 67, št. 8-9 (1967): 701−12.
Fujs, Metka. Izhodišča madžarske okupacijske politike v Prekmurju. Prispevki za novejšo zgodovino 37, št. 2 (1997): 175−86.
Godina, Ferdo. Prekmurje 1941–1945: prispevek k zgodovini NOB. Murska Sobota: Pomurska založba, 1980.
Hribovšek, Mitja. Prekmurska brigada. Ljubljana: Partizanska knjiga, 1975.
Janež, Jože. Ob mejnikih revolucije. Murska Sobota: Občinska konferenca ZMS, 1971.
Kovács, Attila. Represija v Prekmurju med drugo svetovno vojno – primer internacije kolonistov iz okolice Dolnje Lendave v Sárvár. Prispevki za novejšo zgodovino 53, št. 1 (2013): 186−200.
Majcen, Franček. Prekmurska četa: prispevek k zgodovini NOB v Prekmurju. Ljubljana: ČZP Enotnost, 1994.
Novak, Drago, Ivan Orešnik in Herman Šticl. Pomniki NOB v Slovenskih goricah in Prekmurju. Murska Sobota: Pomurska založba, 1985.
Žnidarič, Marjan. Četrta operativna cona: pregled zgodovine nacistične okupacije in osvobodilnega boja na slovenskem Štajerskem, Koroškem in v Prekmurju. Ljubljana: Združenje borcev za vrednote NOB Slovenije, 2014.
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorske pravice (c) 2024 Dunja Dobaja
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).