Zdravstveno in socialno varstvo v Sloveniji v letih 1945-1953, s poudarkom na razvoju zakonodaje
Ključne besede:
Zdravstveno varstvo, Socialno varstvo, 1945-1953, zakonodajaPovzetek
Po drugi svetovni vojni je t. i. ljudska oblast na prvo mesto postavljala delovnega človeka, zato je z nacionalizacijami in ukinitvijo ali omejitvijo zasebnega delana videz odpravila nekdanje elite, vendar jih ni mogla povsem izbrisati tudi iz miselnosti ljudi. Po novem naj bi bili zdravstvene in socialne varnosti deležni vsi državljani, za kar naj bi poskrbela kar država sama. Po letu 1945 so začeli izenačevati zdravstvene in socialne pravice zavarovanja, njihove stroške je začela v vedno večji meri nositi država. Sprva so bili izenačevanja pravic deležni le zaposleni in uslužbenci v državnih podjetjih in ustanovah, od petdesetih let dalje pa so se zakonske pravice glede pristopa do zdravstvenih in socialnih storitev razširile skoraj na vse državljane.Prenosi
Objavljeno
2009-01-01
Številka
Rubrika
Razprave
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).