Pospeševanje gospodarskega razvoja manj razvitih območij v SR Sloveniji (1954-1990)
Ključne besede:
regionalizem, regionalni razvoj, manj razvita območjaPovzetek
Leta 1970 je Izvršni svet skupščine SR Slovenije potrdil načela dolgoročne in načrtne gospodarske pomoči manj razvitim območjem, ki so potem veljala še naslednjih dvajset let. Ta načela niso sledila jugoslovanskemu zgledu pomoči nerazvitim republikam, saj so temeljila na predpostavki, da nosilec gospodarskega napredovanja ni republika, temveč lokalne skupnosti v manj razvitih območjih. Republika naj bi le ustvarjala pogoje za skladnejši regionalni razvoj. Tako zasnovan sistem, ki je dajal prednost ekonomskim merilom pred socialnimi, je v sedemdesetih letih preteklega stoletja omogočil, da sta gospodarska rast in stopnja zaposlovanja na manj razvitih območjih naraščali hitreje od republiškega povprečja. Pozitivni gospodarski premiki so upočasnili izseljevanje prebivalstva. V osemdesetih letih pa je poglabljajoča se gospodarska kriza zaustavila obetaven začetek pospešenega odpravljanja problema manj razvitih območij v Sloveniji.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).