Baltiške države med drugo svetovno vojno in primerjava s Slovenijo
Ključne besede:
baltiške države, druga svetovna vojnaPovzetek
Avtor obravnava razmere v baltiških državah med 2. svetovno vojno in jih primerja z razmerami v Sloveniji. Ugotavlja, da je bil cilj nemškega okupatorja enak: izselitev ali uničenje večine prebivalstva in germanizacija tistih, ki so oz. bi uspešno prestali rasne meritve. Pri baltskih narodih je bil ta cilj zastavljen dolgoročno, pri Slovencih kratkoročno, zato so se ukrepi okupatorjev in okupacijski sistemi razlikovali. V praksi je bil okupacijski sistem v baltiških državah bolj podoben italijanskemu kot pa nemškemu v Sloveniji. Bistvena razlika med baltiškimi državami in Slovenijo je v tem, da je v Sloveniji obstajalo močno, dobro organizirano in vojaško aktivno osvobodilno gibanje, medtem ko je bilo v baltiških državah omejeno zgolj na politično dejavnost in propagandno aktivnost.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).