Energokemični kombinat Velenje - primer socialističnega nepodjetništva
Ključne besede:
Slovenija, socializem, gospodarska zgodovina, podjetništvo, Energokemični kombinat VelenjePovzetek
Energokemični kombinat Velenje je bil eden največjih primerov socialističnega (ne)podjetništva v Sloveniji po II. svetovni vojni. O investiciji so razmišljali že takoj po vojni, dejansko pa se je začela uresničevati v začetku šestdesetih let. Njen namen je bil, da z uplinjevanjem lignita iz globinskega rudnika v Velenju zadosti energetskim potrebam slovenske industrije, poleg tega pa razvije kemično industrijo, ki naj bi postala ena najmočnejših gospodarskih panog v Sloveniji. Leta 1967, potem ko je bila zaradi investicije ogrožena tudi likvidnost glavnega kreditorja Slovenske gospodarske banke, je bila investicija ukinjena, poravnava finančnih obveznosti je trajala vrsto let in je od države terjala velike napore. Politična odgovornost za neuspel projekt javno ni bila nikoli ugotovljena.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).