Represija v socialistični Sloveniji (Jugoslaviji)
Ključne besede:
Slovenija, Jugoslavija, socializem, politika, sodstvo, represijaPovzetek
Avtor v prispevku obravnava različne oblike nasilja v Sloveniji po 2. svetovni vojni. Najbolj represivno je bilo obdobje neposredno po 2. svetovni vojni. V kasnejših desetletjih je občasno še prihajalo do administrativnih in sodnih obračunov, vendar se je sistem počasi mehčal. Ob vedno hujši krizi v Jugoslaviji in povečanem pritisku beograjskega centra je bilo politične represije in nadzora opozicije konec v osemdesetih letih 20. stoletja. Začel se je politični boj za oblast. Vmesnemu obdobju postopne demokratizacije v osemdesetih letih so sledile večstrankarske volitve leta 1990 in zamenjava oblasti, vzpostavljena je bila klasična delitev na zakonodajno, izvršno in sodno oblast in različne oblike javne kontrole nad institucijami represije in delovanjem.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).