Velika Slovenija v panslavistični verigi (Slovenci in Južni Slovani v konceptih Bresnitza von Sydacoffa)
Ključne besede:
Philipp- Franz Bresnitz von Sydacoff, Slovenci, južni Sloveni, panslavizem, Avstro-ogrska monarhijaPovzetek
Philipp-Franz Bresnitz von Sydacoff (1868-f) je bil konservativno usmerjeni publicist, ki je pred prvo svetovno vojno videl zadnje upanje za habsburško monarhijo v prestolonasledniku Francu Ferdinandu. V zunanjepolitičnem pogledu je Sydacoff glavno vlogo monarhije videl na Vzhodu in na Balkanu. Leta 1899 je napisal knjigo o panslavistični agitaciji in južnoslovanskem gibanju v Avstro-Ogrski. Sydacoff opozarja na "habsburško breme" pri kultiviranju evropskega jugovzhoda, podobno kot je bilo pri kolonialnih silah uveljavljeno mnenje o "bremenu belega človeka', ki mora "pomagati" primitivnim ljudstvom. Jugoslovansko gibanje je imel za izpostavo panslavistične Rusije. Nosilci avstrijske ideje na Balkanu naj bi bili katoliški Hrvati, Srbom pa je pripisal protihabsburško tendenco, ki bi jo radi dosegli s pomočjo Rusije. Slovenci imajo v tej shemi negativno vlogo. Mladočeško gibanje naj bi s pomočjo Srbov pomagalo slovenskemu nacionalnemu gibanju zato, da bi vzpostavili most med južnimi in severnimi Slovani in razbili monarhijo.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).