Kulturna prizadevanja slovenskih socialistov v začetku tridesetih let (1929-1935)
Ključne besede:
kulturno društvo Svoboda, kulturna zgodovina, marksistična kultura, komunisti, izobraževanje, propaganda, SlovenijaPovzetek
Delovanje kulturnih društev Svoboda med leti 1929 in 1935 predstavlja najbolj intenzivno in organizacijsko najširšo kulturno dejavnost slovenskih marksistov v času od prve do druge svetovne vojne. Čeprav je bila organizacija pod nadzorom leta 1929 razpuščene socialistične stranke, je v njej delovalo veliko komunistov. Zlasti izobraževanje in javne kulturne manifestacije so prevzeli važno organizacijsko in propagandno vlogo v času diktature, ko je bilo običajno politično delo prepovedano. Zato so slovenski socialisti vzpodbujali kulturne organizacije tudi na Hrvaškem in v Srbiji, oziroma na ravni cele države.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).