Ženska kot objekt in subjekt v okviru protirevolucionarnega tabora na Slovenskem med drugo svetovno vojno
Ključne besede:
ženske, druga svetovna vojna, kolaboracija, protirevolucija, propagandaPovzetek
Slovensko kolaboracionistično kot tudi celotno protirevolucionarno gibanje med drugo svetovno vojno je bilo skoraj povsem moška zadeva. Ženske naj bi po mnenju vodilnih ideologov predvsem stale ob strani moškim, ki bijejo svoj boj, pri čemer pa je propaganda kroga generala Leona Rupnika povzdigovala idealen lik ženske - matere, ki varuje dom ter vzgaja zdrav nov rod. Med redkimi aktivnimi vlogami, ki so ga znotraj tega tabora imele ženske, gre zato omeniti v kolaboracionistični sferi predvsem nekaj ženskega sanitetnega in administrativnega osebja ter žensko ljubljansko blokovno kontrolo, v t.i. ilegalni sferi pa Dekliško legijo, katere pripadnice so se ukvarjale z obveščevalno in propagandno dejavnostjo.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).