Prilagoditev Schulze-Delitzschevih zadružnogospodarskih zamisli na Slovenskem v letih 1872-1895
Ključne besede:
gospodarska zgodovina, Slovenci, zadrugePovzetek
V razpravi avtor predstavlja vpliv zadružnogospodarskih zamisli nemškega socialnoreformno usmerjenega liberalnega politika Schulze-Delitzscha na slovensko zadružno gibanje, ki je bilo v prvem obdobju svojega razvoja (1872-1895) pod liberalnim vodstvom. Opozarja, da je takratna prilagoditev Schulze-Delitzschevih zadružnih načel na Slovenskem pomenila enega od redkih sočasnih vplivov evropskega liberalizma na slovenski liberalni družbeni in politični pol. Ta vpliv je pustil opazne posledice v slovenskem narodnopolitičnem in gospodarskem razvoju. Kljub temu, da v nasprotju s Schulze-Delitzschevim zadružnim prizadevanjem slovensko zadružno gibanje iz let 1872-1895 ni imelo socialnoreformne vsebine, so namreč bili v tem času na osnovi Schulzejevih načel in zamisli ustvarjeni gmotni pogoji za slovensko kulturnopolitično emancipacijo in postavljeni temelji za rast slovenskega narodnega gospodarstva in kapitala.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).