Preskrba Ljubljane s hrano 1941-1945
Ključne besede:
druga svetovna vojna, Slovenija, Ljubljana, preskrba, prehranaPovzetek
Glede preskrbe so se po okupaciji Ljubljančani znašli v nezavidljivem položaju. Takrat je nova državna meja od Ljubljane, ki je razpolagala le s skromnimi zalogami, odrezala njeno gospodarsko zaledje, zadnjo vez z okolico pa je mesto, preplavljeno s tisoči beguncev, izgubilo po obžičenju (februarja 1942). Oblasti so stisko ljudi poskušale reševati z različnimi ukrepi, hkrati pa so jim svetovale, naj si v boju za preživetje pomagajo tudi sami. Kljub vsemu so izolacija mesta in posledice vojne terjale racioniranje vse več osnovnih življenjskih potrebščin ter nižanje ali celo izostanke in višanje cen kontingentov le-teh. Zadnji meseci okupacije so v prestolnici tako potekali v znamenju lakote. Nezadostna prehrana se je odražala v slabem zdravstvenem stanju in visoki smrtnosti obolelih za tuberkulozo.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).