Dr. Milan Lemež, Denarni zavod Slovenije in koncepti valutne reforme nove države leta 1944
Ključne besede:
Slovenija, denar, plačilni bon, valutna reforma, Denarni zavod Slovenije, zamenjava denarja, 2. svetovna vojnaPovzetek
Razprava o bodočem denarnem sistemu kot tudi ureditvi finančnih problemov, ki jo je začelo slovensko odporniško gibanje pod vtisom bližajoče se zmage zavezniške koalicije Združenih narodov v letu 1944, je odprla mnoga vprašanja, od katerih so bila najpomembnejša tista, kako vzpostaviti finančni sistem glede na načrtovano federativno ureditev, prav tako pa je to bilo odprto vprašanje njegova vloga in oblika glede na bodočo družbeno ureditev. Izhajajoč iz teh vprašanj so slovenski finančni strokovnjaki v okviru narodnoosvobodilnega gibanja (Studijska komisija Predsedstva SNOS) zasnovali izhodišča za finančno reformo po osvoboditvi države, pri čemer se je pojavilo več različnih konceptov. Razprava prikazuje strokovne predloge dr. Milana Lemeža in razlike do ostalih predlogov v točkah odnosa do emitiranja plačilnega bona in vloge Denarnega zavoda Slovenije v valutni reformi.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).