Razvoj vojaškega sodstva slovenskega odporniškega gibanja 1941-1945
Ključne besede:
druga svetovna vojna, partizanska vojska, Narodnoosvobodilna vojska in partizanski odredi Slovenije, vojaško sodstvo, represija, pravosodjePovzetek
Avtor analizira glavne razvojne faze vojaškega sodstva, ki ga je vzpostavilo odporniško gibanje v Sloveniji v letih 1941-1945 po obliki in sestavah sodišč ter njihovi pristojnosti. Sprva so delovala le občasna vojaška sodišča v enotah, nato kot izredna sodišča, od jeseni 1943 pa kot splošna redna sodišča, saj so bila pristojna tako za pripadnike partizanskih enot kot za ostalo prebivalstvo v vseh kazenskih zadevah. Jeseni se je začelo krčenje pristojnosti vojaških sodišč na vojaške osebe in le določene kategorije civilnih oseb glede na delikte. K temu se je zaradi federalne strukture nove državne organiziranosti razvijal sistem vojaškega sodstva neenakomerno in je prihajalo do različnih rešitev in nujnih usklajevanj. Sistem vojaških sodišč se je nadaljeval tudi v povojnem času, vendar se je avgusta 1945 zvedel le na pristojnost za vojaške osebe in delikte povezane z vojnimi zločini.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).