Partizanska zastava v prvem letu narodnoosvobodilne borbe
Ključne besede:
NOB, druga svetovna vojna, partizanstvo, partizanska zastava, 1941, zastavaPovzetek
Vojaško zastavo kot simbol teženj, bojev in ciljev posameznih oblikujočih se plemen, narodov, državnih formacij, družbenih razredov itd., naletimo v daljni in bližnji preteklosti. Z zastavo na čelu le-ti odhajajo v boj proti svojim sovražnikom, v borbo za njihovo uničenje in za ustvaritev zastavljenih si ciljev. S tem simbolom se oni v zgodovini razvijajo, se bojujejo, umirajo in živijo. Nastanek jugoslovanske oziroma slovenske vojaške zastave v narodnoosvobodilni borbi 1941—1945 ima svoje korenine v starojugoslovanski državni trobojnici oziroma v slovenski narodni trobojnici: jugoslovanska v podolžnih barvnih pasovih po naslednjem vrstnem redu od zgoraj navzdol: modra, bela in rdeča; slovenska pa: bela, modra in rdeča! V tem je izražena državna in narodna kontinuiteta. Z nastankom narodnoosvobodilne borbe in ljudske revolucije v Jugoslaviji je nastajal tudi simbol tega boja — naša nova zastava.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).