Tržaški slovenski socialisti v letu 1918
Ključne besede:
Trst, 1918, nacionalno vprašanje, politične strankePovzetek
Referat obravnava približevanje Jugoslovanske socialdemokratske stranke k slovenskemu nacionalnemu gibanju leta 1918 čemur nasprotuje levica s Henrikom Tumo, ki vidi nacionalno rešitev v akciji združenega evropskega proletariata. V Trstu se nasprotja med političnimi silami zaostrujejo ob vprašanju pripadnosti tega narodno mešanega ozemlja. Slovenska socialistična »mladina« ga tako kot slovenske meščanske stranke prisojajo bodoči Jugoslaviji, desno krilo italijanskih socialistov pa, tako kot italijanska meščanska stranka, k Italiji. Nasproti tema tendencama je ideja o neodvisni samostojni tržaški republiki, ki jo zagovarjata levi krili v slovenski in italijanski socialistični stranki. Na realizacjo tega koncepta po revolucionarni poti pa socialisti niso pripravljeni, zato se v dneh prevrata pridružijo italijanski in slovenski buržoaziji v odboru za narodno blaginjo, s ciljem ohraniti red in mir. Šele po italijanski okupaciji se slovenski socialisti, kakor tudi večina italijanskih — preusmerijo na revolucionarno boljševiško pozicijo.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).