K zgodovini ustanavljanja prisilne delavnice v Ljubljani
Ključne besede:
Ljubljana, 19. stoletje, socialna zgodovina, kaznovanje, prisilne delavnicePovzetek
Na podlagi arhivskih virov predstavlja avtor ustanovitev provincialne prisilne delavnice v Ljubljani leta 1847. Namenjena je bila zlasti motečim rokovnjačem, ki so ogrožali javno varnost v deželi. Prvi predlog za njeno ustanovitev je dal okrožni urad v Ljubljani leta 1819, do ustanovitve pa so se njeni snovalci spopadali predvsem s financnimi težavami. Pomembni prelomnici na poti do ustanovitve sta bili smrt stolnega kanonika v Ljubljani, Lovrenca pl. Schluderbacha leta 1835, ki je vse svoje premoženje zapustil za gradnjo delavnice in odobritev državnega posojila leta 1844. S tem je bilo zbrano dovolj denarja, da se je gradnja aprila 1846 začela; obratovati je začela 14. oktobra istega leta na Poljanskem nasipu, ko so iz graške in praške ustanove v Ljubljano pripeljali 28 tam zaprtih kranjskih prisiljencev. Bila je urejena po zgledu prisilne delavnice v tirolskem mestu Schwatzu.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).