Sodni zapor v Ljubljani med drugo svetovno vojno
Ključne besede:
zapori, represija, kriminal, druga svetovna vojna, politični zaporniki, narodnoosvobodilni bojPovzetek
Avtor obravnava delovanje sodnega zapora v Ljubljani v obdobju druge svetovne vojne, ko je zapor prevzela italijanska (1941-1943) in nato nemška okupacijska oblast (1943-1945) in ga uporabljala za zapiranje tako storilcev kriminalnih dejanj kot tudi osumljenih sodelovanja v odporniškem gibanju. Italijanska okupacijska oblast je v delu zapora uredila zapor vojaškega vojnega sodišča II. armade. Po precej zanesljivih podatkih je šlo v štirih letih skozi zapor, ki je imel kapaciteto do 400 mest, okoli 14.500 zapornikov. Ob takem številu zaprtih so se ti hitreje menjavali; doba prebita v zaporu se je skrajšala. V najbolj frekventnih mesecih se je dvakrat mesečno zamenjala sestava jetnikov. Kljub temu pa je bil stalež zapornikov zelo velik, do trikratnega števila mest (največ 1060).
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).