Sobivanje ali soodvisnost Komunistične partije Slovenije in Osvobodilne fronte Slovenije (1945–1953)
Ključne besede:
Slovenija, Jugoslavija, Osvobodilna fronta, Ljudska fronta Jugoslavije, Komunistična partija Slovenije, Komunistična partija Jugoslavije, ljudska revolucija, socialistična revolucija, ljudska oblast, ljudska demokracijaPovzetek
Avtorica obravnava na temelju arhivskega gradiva odnose med Komunistično partijo Slovenije in Osvobodilno fronto Slovenije v obdobju med letoma 1945 in 1953. Takrat je prišlo do spremembe imena OF v Socialistično zvezo delovnega ljudstva (SZDL). V pogojih enopartijskega sistema ne moremo govoriti o sobivanju posameznih političnih izbir, saj obstaja le ena, ki naj bi bila vseobsežna in splošno veljavna. Velik del naporov političnega in oblastnega vrha, ki je bil med letoma 1945 in 1953 identičen z vodstvom KPS (KPJ), je bil v času, ko je t. i. ljudska revolucija prešla v socialistično, usmerjen v enotnost v vseh segmentih družbenega življenja. Da bi dosegli ta cilj, so kot posrednika med vodstvom in ljudstvom uporabili Osvobodilno fronto Slovenije (Ljudsko fronto Jugoslavije).
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).