Pogled katoliškega in liberalnega tabora na ustanovitev Univerze v Ljubljani od prevrata do oktobra 1921
Ključne besede:
Univerza v Ljubljani, kulturni boj, Karel Verstovšek, Anton Korošec, Josip Puntar, slovenska znanostPovzetek
V prispevku avtor analizira idejno-nazorska stališča liberalnega in katoliškega tabora do ustanovitve slovenske univerze pred prvo svetovno vojno in po prevratu. Pri tem posebno pozornost nameni tistim dejavnikom, ki so po prevratu preprečili vpetost univerze kot institucije v kulturni boj, kar predstavlja bistven prelom glede na stanje pred vojno. Problem ustanovitve univerze je vpet v širši kontekst političnih in upravnih vprašanj ter dilemo o institucionalnih pogojih razvoja (slovenske) kulture.
Prenosi
Objavljeno
2001-01-01
Številka
Rubrika
Razprave
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).