Jugoslovanska misel in načela federalizma na Hrvaškem do prve svetovne vojne
Ključne besede:
jugoslovanska misel, federalizem, ilirsko gibanje, velikosrbska ideja, trialistični koncept, Stranka prava, Narodna stranka, Hrvaška, Kraljevina SrbijaPovzetek
Jugoslovanska ideja je bila intelektualna stvaritev, ne pa rezultat nacionalnega razvoja južnoslovanskih narodov, med njimi tudi Hrvatov. Vod vplivom jugoslovanske ideje so hrvaški izobraženci in politiki predvideli Jugoslavijo kot federativno skupnosti narodov, medtem ko je pri večini srbskih izobražencev in politikov bil cilj, da se Srbija ozemeljsko razširi. Jugoslovanska misel je bila v Kraljevini Srbiji sanio pomožno sredstvo za oblikovanje programa Velike Srbije. V teh bistveno nasprotujočih si stališčih dveh državnih konceptov je bila srž političnih spopadov v Kraljevini Jugoslaviji, ki so trajali do leta 1941 in so privedli do njenega hitrega zloma.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).