Katyn v tisku na Slovenskem 1943-1945
Ključne besede:
Katyn, množično grobišče, slovenski tisk, usmrtitve, vojni zločini, policijski oficirji, druga svetovna vojnaPovzetek
Članek najprej na podlagi literature prikazuje nemško odkritje množičnega grobišča poljskih oficirjev - vojnih ujetnikov v Katynu pri Smolensku in politično dogajanje okoli njega v vojnem in povojnem času. V osrednjem delu članka avtor prikazuje poročanje in stališča slovenskega ilegalnega in legalnega časopisja (ki je bilo pod kontrolo okupatorjev) o dogodku in njegovih političnih in civilizacijskih implikacijah. Prikazuje tudi opredeljevanje med nemško in sovjetsko verzijo o usmrtitvi vojnih ujetnikov v Katynu, kjer ugotavlja popolnoma nasprotni opredelitvi glede storilcev v obeh slovenskih političnih taborih.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).