Organizacija preskrbe na osvobojenih ozemljih Slovenije in priprave na povojno obdobje (1944-1945)
Ključne besede:
Slovenija, druga svetovna vojna, narodnoosvobodilno gibanje, gospodarstvo, preskrba, Slovenski narodnoosvobodilni svet, osvobojena ozemlja, življenjske potrebščine, živilske nakaznice, UNRRAPovzetek
Članek na podlagi arhivskih virov in literature obravnava normativno dejavnost vodilnih organov slovenskega narodnoosvobodilnega gibanja v času okupacije Slovenije 1941-1945 v zvezi s preskrbo prebivalstva s predmeti široke potrošnje ter organe, ki so nastajali z namenom ureditve preskrbe in trgovine. Prikazan je razvoj teh organov ter načrtov glede organizacije in izvedbe posameznih korakov v preskrbi, od zajema pridelkov in njihove razdelitve med prebivalstvo do oblik in lastništva trgovinske mreže. Prikazano je zanašanje na pomoč zaveznikov. Predstavljeni so tudi zapisi, nastali pri odseku za preskrbo Predsedstva SNOS, ki so obravnavali načrte za ukrepanje ob prevzemu oblasti. Ti so dopolnjevali omenjene bolj splošne in dolgoročne ter predvidevali konkretne in kratkoročne ukrepe neposredno ob prevzemu oblasti po izgonu okupatorjev in po njem. Članek govori tudi o gospodarskih delegacijah SNOS zunaj slovenskega ozemlja, v Beogradu in Splitu. Nastali sta zaradi zavedanja pomena delovanja na območjih, kjer so pridelovali in prevzemali blago za Slovenijo in kjer so o delitvi blaga odločali.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).