Jugoslavija kot »poseben primer/Sonderfall« v zahodnonemški zunanji politiki
DOI:
https://doi.org/10.51663/pnz.57.2.06Ključne besede:
ZRN, Jugoslavija, Willy Brandt, vzhodna politika, osamosvojitev SlovenijePovzetek
Prispevek govori o bilateralnih odnosih med Jugoslavijo in ZRN od konca vojnega stanja med državama leta 1951 do osamosvojitve Slovenije. Osredotočen je na čas pred osamosvojitvijo, ko je bila Jugoslavija za ZRN nekakšen »Poseben primer/ Sonderfall«, torej je bila deležna posebne drugačne obravnave kot druge socialistične države, zlasti tiste iz vzhodnega bloka. Odnosi med državama so bili v vsem tem času, kljub nekaterih nerešenim vprašanjem (npr. vprašanje odškodnine za nacistične vojne zločine) dobri, lahko rečemo celo prijateljski. Najbolj v času socialdemokratskih vlad, v katerih je sodeloval Willy Brandt, slovenski politiki pa so imeli v bilateralnih odnosih veliko vlogo. To dejstvo je bila dobra popotnica, da je ZRN odigrala morda najpomembnejšo vlogo pri osamosvajanju Slovenije in njenem priznanju.
Literatura
»40 Jahre Aussenpolitik der Bundesrepublik Deutschland«: Eine Dokumentation. Bonn: Bonn aktuell, 1989.
Akten zur Auswärtigen Politik der Bundesrepublik Deutschland. München: Oldenburg Verlag, 1967.
Brey, Thomas. »Bonn and Belgrad.« Osteuropa 29 (1979): 632–41.
F., Š. Yugoslavia and the Federal Republic of Germany, Yugolsav Survey. Beograd 6 [1965] 20.
Kardelj, Edvard. Problemi naše socialističke izgradnje, Tom III. Beograd: Kultura 1960.
Kosthorst, Daniel. Brentano und die deutsche Einheit. Die Deutschland- und Ostpolitik des Außenministers im Kabinett Adenauer 1955–1961. Düsseldorf: Droste, 1993.
Kroll, Hans. Lebenserinnerungen eines Botschafters. Berlin: Kiepenheuer & Witsch, 1967.
Nečak, Dušan. »Ostpolitik« Willyja Brandta in Jugoslavija, 1963–1969. Ljubljana: Znanstvena založba filozofske fakultete, 2013.
Nećak, Dušan. Hallsteinova doktrina in Jugoslavija: Tito med ZRN in NDR. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete, 2002.
Repe, Božo. Jutri je nov dan. Slovenci in razpad Jugoslavije. Ljubljana: Modrijan, 2002.
Schwarz, Hans-Peter. Die Ära Adenauer. Epochenwechsel 1957–1963. Geschichte der Bundesrepublik Deutschland, Bd. 3. Stuttgart: Deutsche Verlags-Anstalt in Wiesbaden: F. A. Brockhaus, 1983.
Uradni list Federativne ljudske republike Jugoslavije, št. 35/350, 1. 8. 1951.
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).