Teoretske interpretacije fašizma in njihov sodobni pomen za raziskovanje in politično izobraževanje
Ključne besede:
fašizem, teorije fašizma, elite, meščanska družba, Nemčija, ItalijaPovzetek
Avtor skuša odgovoriti na vprašanje, kakšna mora biti v luči teorij fašizma družba, ki naj strukturno preprečuje njegovo pojavljanje. V prispevku pojasnjuje družbene mehanizme, ki so npr. omogočili Auschwitz. Ob tej analizi nikakor ni mogel mimo teoretskih interpretacij fašizma in struktur tretjega rajha. Pri tem teoretske razlage fašizma ne posredujejo le informacij o fašizmu kot množičnem gibanju in o njegovi povezanosti s tradicionalnimi elitami meščanske družbe. Z njimi lahko opredelimo tudi družbenopolitične pogoje, pod katerimi je nevarnost fašizma najmanjša. V tem smislu lahko torej predstavljajo normativno orientacijsko pomoč pri političnem izobraževanju.
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).