Vojno stanje kot suspenz demokratične ureditve in človekovih pravic : Avstro-Ogrska – slovensko ozemlje 1914
Ključne besede:
Avstro-Ogrska, prva svetovna vojna, zakonodaja, vojna, parlamentarizem, slovenske deželePovzetek
Avtor proučuje, kako je v času pred prvo svetovno vojno zakonodaja Avstro-Ogrske urejala omejitev človekovih in državljanskih pravic v primeru vojne. Njihova osrednja točka, zakon o vojni službi, sta parlamenta (avstrijski, madžarski) sprejela oktobra in decembra 1912. Predvidena je bila omejitev pravic (političnega) združevanja, nadzor pošte, vojaška obveza za moško civilno prebivalstvo do 50. leta starosti, živino in potrebna materialna sredstva, uvedbo pristojnosti vojaških sodišč v primerih povezanih z varnostjo države, poseben režim na območjih bojev. Vsi predvidene ukrepe je državna oblast uvedla deloma še pred napovedjo vojnega stanja, deloma pa takoj po vojni napovedi Srbiji. V avstrijskem del države pa je prav tako pomembno vlogo imel tudi način uvedbe ukrepov, saj je bilo ministrskemu svetu in vladarju omogočeno uvesti te ukrepe brez potrditve parlamenta.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).