Kočevarski krošnjarji in nacistična propaganda
Ključne besede:
Slovenija, Nemčija, nacizem, propaganda, Kočevarji, krošnjarjiPovzetek
Na Kočevskem, v jugovhodnem delu takratne Slovenije, je med obema svetovnima vojnama živela nemška manjšina, znana pod imenom Kočevarji (Gottscheer). V tridesetih letih 20. stoletja so kočevarski krošnjarji nadaljevali tradicionalno trgovanje z južnim sadjem, slaščicami in prirejanjem iger na srečo v Nemčiji. Med njimi se je krepilo navdušenje nad nacistično Nemčijo. Bili so nosilci nacistične propagande, saj so v Nemčiji obiskovali nekajdnevne politične tečaje. Osnovno je Ie bilo pridobivanje dohodka za preživetje, saj je bila Kočevska pasivna dežela, ki je nudila premalo kruha za vse. V prispevku so prikazani odnosi jugoslovanskih oblasti do kočevarskih krošnjarjev, naraščanje slovensko-nemških etničnih trenj na Kočevskem in analiziran ohranjen seznam kočevarskih krošnjarjev za sezono 1936/37.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).