Med formalno, emocionalno in zavestno pripadnostjo Komunistični partiji Slovenije v času okupacije
Ključne besede:
narodnoosvobodilno gibanje, partizani, vzgoja, komunistična partijaPovzetek
V razpravi je na primeru partijske šole novomeškega okrožja analiziran razkorak med realno obstoječim in željenim oziroma zahtevanim tipom člana Komunistične partije Slovenije v času 1941-1945. Le-ta je bil nasledek posebnih razmer, povzročenih z okupacijo, ko je pri sprejemanju novih članov v KPS bila odločilna njihova narodnoosvobodilna in ne toliko revolucionarna zavzetost. Pomanjkanje slednje je skušalo partijsko vodstvo že med vojno preseči z organizirano idejnopolitično vzgojo novih članov in s tem utemeljevati posameznikovo angažiranost ne samo na narodnoosvobodilni temveč tudi na revolucionarni pobudi.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).