Nacistična oblast na Koroškem 1938-1945 in njena politika do Slovencev
Ključne besede:
Koroška, nacizem, ponemčevanje, slovenska manjšina, raznarodovanjePovzetek
Avtor obravnava nacistično oblast, njene strukture in nosilce ter namene in cilje na Koroškem severno od senžermenske meje od anšlusa 13. 3. 1938 in južno od nje od 6. 4. 1941 do konca 2. svetovne vojne. Prizadevanja struktur nacističnega sistema, tako nacionalsocialistične stranke (NSDAP), v kateri je bilo na Koroškem severno od senžermenske meje včlanjenih 10 % prebivalstva, kot ostalih političnih in oblastnih struktur ter varnostno-policijskega aparata, so bila usmerjena v ustrahovanje prebivalstva in zatiranje vsakršne opozicije, in v radikalno ponemčenje slovenskega prebivalstva. Zapovedali so uporabo izključno nemščine v vsem javnem življenju, vključno z otroškimi vrtci in šolami, k nemškemu bogoslužju pa so prisilili tudi katoliško cerkev. Dodobra so izkoristili tudi gmotne in človeške potenciale, slednje tudi v smislu vojaške in delovne mobilizacije.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).