Vojna in spomin
Ključne besede:
Balkan, politična zgodovina, Rusi, novinarji, balkanske vojne, spominiPovzetek
Jeseni leta 1912 je bil Trocki poslan z Dunaja na Balkan, da bi kot vojni dopisnik Kievskaje Misli pod psevdonimom Antid Oto poročal o balkanskih vojnih dogodkih. Njegova poročila so skupaj s še nekaterimi članki izšla v knjižni obliki v šestem med dvanajstimi zvezki njegovih nedokončanih zbranih del, izdanih med letoma 1923–1927. V angleščino so bila prevedena šele leta 1980 in z veliko hvale ponatisnjena leta 1993, v času vrhunca jugoslovanskih vojn, imenovanih »tretja balkanska vojna«, kot primarni vir za Balkan. Vojna poročila Trockega so bila razglašena za pravo mojstrovino in Isaac Deutscher je Trockega, ki naj bi mu »izkušnje natančnega vojnega dopisnika« pozneje koristile »kot utemeljitelju Rdeče armade «, primerjal z angleškim zgodovinarjem Edwardom Gibbonom, ki naj bi izkušnje, pridobljene, ko je bil stotnik grenadirjev v grofiji Hampshire, uporabil pri pisanju zgodovine rimskega cesarstva.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).