»Ta schlehten volk tega ferdirbanega cajta!« Celjski nemški časopis Deutsche Wacht o Ivanu Dečku
DOI:
https://doi.org/10.51663/pnz.64.1.07Ključne besede:
Ivan Dečko, Deutsche Wacht, slovensko-nemški nacionalni boji, CeljePovzetek
Žalitve in napadi na slovenske someščane so bili na prelomu iz 19. v 20. stoletje stalnica časopisa celjskih Nemcev Deutsche Wacht. Eden od najbolj izpostavljenih je bil tudi v tem pogledu odvetnik Ivan Dečko. Prispevek izpostavlja dva značilna dogodka, v katerih je odigral glavno vlogo. Prvi so državnozborske volitve leta 1901, ko se je v mestni kuriji uspešno zoperstavil nemškemu protikandidatu Josefu Pommerju, drugi pa »afera Kosem« o oškodovanju blagajne okrajnega zastopa, ki je sovpadala s predvolilnim bojem za volitve v okrajni zastop leta 1904. Na trenutke so se v časopisu Deutsche Wacht brez milosti izživljali tudi nad Dečkovo nesrečno boleznijo.
Literatura
Deutsche Wacht, 1900–1904, 1905, 1907, 1908.
Domovina, 1904.
Novice, 1901.
Cvirn, Janez. Trdnjavski trikotnik. Politična orientacija Nemcev na Spodnjem Štajerskem (1861–1914). Maribor: Obzorja, 1997.
Sernec, Josip. Spomini. Celje: Osrednja knjižnica, 2003.
Studen, Andrej. Žalosten konec slovenskega rodoljuba. Časopis za zgodovino in narodopisje 81=46, št. 1 (2010): 29–37.
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorske pravice (c) 2024 Bojan Cvelfar
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva 4.0 mednarodno licenco.
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).