Ruski carizem in revolucija leta 1848
Ključne besede:
pomlad narodov, 1848, Rusija, car Nikolaj I., Karl Marx, Friedrich Engels, intervencija, protirevolucija, srednja EvropaPovzetek
Avtor na podlagi analize dokumentarnega gradiva osvetljuje kontrarevolucionarno stališče in delovanje ruskega carizma, oziroma samega carja Nikolaja I. v letu 1848. Omenja stališča Marxa in Engelsa, ki sta pričakovala carski napad na revolucijo, ter nato obravnava ruske priprave na izbruh revolucije v srednji Evropi, dušitev revolucionarnega gibanja v ruski Poljski ter vojaško posredovanje v podonavskih kneževinah. Pokazal je na krepitev protiruskega razpoloženja pri evropskih demokratih ter na nastanek njihove oznake carske Rusfje kot »mednarodnega žandarja« oziroma »zavetišče reakcije«.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).