Slovenija v obrambnih načrtih Zahoda, Jugoslavije in Balkanskega pakta
Ključne besede:
Jugoslavija, ZDA, Balkanski pakt, NATO, vojaška pomoč, Slovenija, Ljubljanska vrataPovzetek
Avtor v članku obravnava strateški in vojaški pomen Slovenije v času jugoslovanskega približevanja Zahodu na začetku petdesetih let 20. stoletja. To se je kazalo v vključevanju Jugoslavije v program zahodne vojaške pomoči in v sklenitvi Balkanskega pakta z Grčijo in Turčijo. Krepitev vojaških sil satelitskih držav Sovjetske zveze in zelo močni sovjetski vojaški kontingenti v Avstriji in na Madžarskem so zahtevali usklajene načrte Jugoslovanske ljudske armade in zahodnih zaveznikov za obrambo občutljive Ijubljanske smeri z namenom preprečiti sovjetsko-satelitski prodor v severno ltalijo in ogrožanje zahodnih položajev v tem delu Sredozemija.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).