Prerez javno publiciranih stališč KP STO in KPI do Memoranduma o soglasju in položaja slovenske manjšine na Tržaškem (1954-1964)
Ključne besede:
KP STO, Svobodno tržaško ozemlje, Komunistična partija Italije, Memorandum o soglasju, Jugoslavija, Italija, mejno vprašanje, meje, tržaško vprašanje, povojno obdobje, slovenska manjšina, Londonski memorandumPovzetek
Avtor na podlagi javno publicističnih stališč KP STO in KPI osvetljuje in dokumentira odmeve, ki jih je dal sprejem Memoranduma o soglasju 5. oktobra 1954 med vladami Italije, Velike Britanije, FLRJ in ZDA in ki je pomenil zaključek dolgotrajnega reševanja nekaterih nerešenih vprašanj med Italijo in Jugoslavijo. Sporazum je izzval tudi negativne odmeve, zlasti v vrstah KPI in KP STO, kar je bila posledica skaljenih odnosov med KP po informbiroju. V desetletju 1954-1964 se je pogled KPI na ta memorandum izkristaliziral, streznil in uravnovesil, enako pa tudi odnosi med KPI in ZKJ.
Prenosi
Objavljeno
1985-01-01
Številka
Rubrika
Razprave
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).