Odnos škofa Jegliča do politika in duhovnika Korošca
Ključne besede:
Anton Korošec, Anton Bonaventura JegličPovzetek
Avtor prikazuje na osnovi dnevnika škofa A. B. Jegliča in literature razmerje med vrhom cerkvene oblasti in vodilnim politikom katoliške usmeritve. Škof Jeglič je spoštoval Koroščevo politično znanje in upošteval njegov realen položaj v politični hierarhiji, nasprotje interesov med Beogradom in Vatikanom, intimno pa ga je motil njegov neurejen duhovniški status. Avtor na kratko označi tudi razmerje Korošca in Jegličevega naslednika Rozmana. Oba škofa sta ga sprejemala kot najzanesljivejšega posrednika do dvora in državnih oblasti, čeprav je bilo medsebojno razmerje večkrat zaostreno, posebno ob sklepanju konkordata.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).