Zavezniki in odporništvo v severovzhodni Italiji
Ključne besede:
Italija, druga svetovna vojna, odpor, zavezniki, Julijska krajina, tržaško vprašanjePovzetek
Osvoboditev in okupacija: v strategiji Angloameričanov so v tem vrstnem redu ravnali s sovražnimi območji. Kar zadeva italijansko odporniško gibanje so sporazumi iz decembra 1944 med vrhovnim poveljstvom zavezniških sil (AFHQ) in med CLNAI (Comitato di liberazione Alta Italia, Odbor narodne osvoboditve za Severno Italijo) predstavljali jamstvo, da bodo zadeve šle v najavljeno smer. Toda od takrat je bilo zavezniškim poveljstvom tudi jasno, da tega jamstva v Julijski krajini ni. Tu sta perspektiva, da bodo oblast prevzele slovenske sile in tudi njihov pritisk na italijansko odporništvo napovedovali, da se lahko ponovi "grška izkušnja". Da bi se ji izognili, so zavezniki skušali narediti vse, da bi v trenutku, ko bo propadel nacizem, ne prišlo do brezvladja. Tako se je vojna zaključila z "dirko za Trst".
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).