Socialni, politični in idejni značaj slovenskega liberalizma v letih 1894-1918
Ključne besede:
slovenska zgodovina, liberalni tabor, politični liberalizem, ideologija, meščanstvoPovzetek
V razpravi obravnava avtor vprašanje socialne strukture ter osnovnih gospodarskih, socialnih, idejnih in političnih vodil, ki so v letih 1894-1918 opredeljevala značaj slovenskega liberalizma. Ugotavlja, da je slovenski liberalizem zanimala predvsem ohranitev družbene in gospodarske moči mladega slovenskega meščanstva nasproti delavnim stanovom slovenskega naroda. Družbeni in politični elitizem liberalizma se je poleg tega kazal tudi v njegovem izrazito kulturobojnem protikatoliškem stališču, kar je še poglabljalo prepad med njim in širokimi plastmi slovenskega naroda, ki so politično večidel pripadale katoliškemu taboru. Tak značaj je slovenski liberalizem ohranil tudi po letu 1918, ko je v prvi jugoslovanski državi doživel zgodovinski zaton.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).