Umik avstro-ogrske vojske skozi slovenski prostor novembra 1918
Ključne besede:
Država SHS, 1. svetovna vojna, Soška armada, vojaštvo, Narodna vlada, Narodno Vijeće, SlovenijaPovzetek
24. oktobra 1918 je italijanska armada začela svojo zadnjo ofenzivo v 1. svetovni vojni. Pred njo je stala že notranje razkrojena vojska Avstro-Ogrske, ki se je začela po prvih spopadih neurejeno umikati v svoje domovine. Velik del te vojske se je umikal tudi čez slovensko območje. Avstro-ogrsko vrhovno poveljstvo je vsaj v začetku poskušalo obdržati vpliv nad umikajočo se vojsko, vendar mu to ni uspelo. Narodna vlada SHS v Ljubljani se je te množice vojakov zelo bala, vendar ji je uspelo z določenimi ukrepi, dobro organizacijo železniške mreže ter prvimi slovenskimi vojaškimi enotami, ki so umik nadzirale, umik uspešno izvesti. Ocene, koliko vojaštva se je pomikalo prek Slovenije v tem obdobju, so zelo različne, vendar lahko z gotovostjo rečemo, da se je čez slovenski prostor pomikalo med 250.000 in 300.000 vojakov poražene avstro-ogrske vojske. Za njo se je previdno pomikala italijanska vojska, ki je poskušala zasesti čim več ozemlja in pridobiti čim večji vojni plen.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).