Slovensko zgodovinopisje med tradicijo in inovacijo
Ključne besede:
zgodovinopisje, zgodovinarji, slovenska preteklost, spremembePovzetek
Avtor opozarja, da leto 1991 za slovenske zgodovinarje ne pomeni posebne prelomnice. Do sprememb v zgodovinopisju je v Sloveniji pod vplivi modernih metodoloških usmeritev na evropskem Zahodu in zaostrenih političnih razmer v Jugoslaviji prišlo že sredi 80-tih. Avtor članka opozarja na posamezna dela in avtorje ter kratko označuje njihove teze in ugotovitve. V tej zvezi posebej omenja nove analize slovenskih političnih strank in njihovih usmeritev, raziskave nemškega političnega gibanja na Štajerskem in Kranjskem, socialno zgodovinske študije meščanstva, sodobnejša dela s področja gospodarske zgodovine in proučevanje zgodovine cerkve in izseljeništva. V sklepu ugotavlja, da so slovenski zgodovinarji od srede 80-tih let uspešno razširili raziskovalno področje, toda v isti sapi so se skoraj izključno in bolj kot dotlej ukvarjali le z raziskovanjem slovenske preteklosti.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).