Avtonomistično gibanje Muslimanov v Bosni in Hercegovini v času druge svetovne vojne in njegova vloga v načrtih nacistične Nemčije
Ključne besede:
Bosna in Hercegovina, druga svetovna vojna, kolaboracija, avtonomistično gibanje, Neodvisna država Hrvaška (NDH), 13. SS-divizijaPovzetek
V članku avtor na pregleden način obravnava avtonomistično gibanje Muslimanov v Bosni in Hercegovini (BiH), ki se je pojavljalo v različnih zgodovinskih obdobjih. Prvi poskus za dosego avtonomije je potekal v 19. stoletju v času Otomanskega cesarstva, drugi v času avstro-ogrske okupacije BiH, tretji v obdobju Kraljevine SHS/Kraljevine Jugoslavije in četrti v času druge svetovne vojne. V vseh teh obdobjih je avtonomistično gibanje predstavljalo opozicijo vladajoči strukturi. Med drugo. svetovno vojno se je avtonomistično gibanje hotelo prilagoditi novonastalemu položaju pod nemško okupacijo. V Nemčiji so videli moč in urejenost, ki bi v BiH zagotovila ureditev razmer. To gibanje v osnovi ni gojilo pronacističnih teženj; njegov namen je bil zaščititi Muslimane pred četniškim in ustaškim nasiljem.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).