Domobranska mrliška knjiga
Ključne besede:
druga svetovna vojna, Slovenija, Slovensko domobranstvo, izgube Slovenskega domobranstva, mrliška knjigaPovzetek
Avtor v članku analizira mrliško knjigo Slovenskega domobranstva, ki jo hrani Nadškofijski arhiv v Ljubljani, in s tem poseže na manj raziskano področje ugotavljanja domobranskih žrtev. Mrliška knjiga vsebuje podatke za 792 umrlih oseb v vojnem času, dodatni popis pogrešanih pa za 39 oseb, kar skupno predstavlja 74% trenutno ugotovljenih žrtev med domobranci v raziskavi Inštituta za novejšo zgodovino. Avtor najprej izgube predstavi po kronološkem vrstnem redu od leta 1943 do 1945, v nadaljevanju pa izgube analizira glede na pripadnost umrlih v posamezni vojaški enoti, pri tem pa zanimivejše podatke dodatno izpostavi. Na koncu se osredotoči na zgodovino udarnih bataljonov in podrobneje izpostavi njihove izgube.
Prenosi
Objavljeno
Številka
Rubrika
Licenca
Avtorji prispevkov, objavljenih v tej reviji, soglašajo z naslednjimi pogoji glede avtorskih pravic:
- Avtorji ohranijo avtorske pravice, reviji pa odobrijo pravico do prve objave. Delo se hkrati zaščiti z licenco za prosto uporabo avtorskih del (Creative Commons Attribution License), ki drugim osebam omogoča deljenje dela ob priznanju avtorstva in prve objave v tej reviji.
- Avtorji lahko sklenejo ločene dodatne pogodbene dogovore za neizključno distribucijo različice dela, objavljene v reviji, (npr. oddaja v institucionalni repozitorij ali objava v knjigi) z navedbo, da je bilo delo prvič objavljeno v tej reviji.
- Pred postopkom pošiljanja in med njim lahko avtorji delo objavijo v spletu (npr. v institucionalnih repozitorijih ali na svoji spletnih strani), k čemer jih tudi spodbujamo, saj lahko to prispeva k plodnim izmenjavam ter hitrejšemu in obsežnejšemu navajanju objavljenega dela (glej The Effect of Open Access).